← Flyttekart
Flyttekart › Vaksdal › Stamnes

Bo i Stamnes · Vaksdal

Stamnes er et område i Vaksdal med 578 innbyggere fordelt på 128 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 13 614 kr/m², 23 % under snittet i Vaksdal (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Stamnes nr. 1 av 3 områder i Vaksdal. Sterkest står trygghet (94/100), svakest familie og trivsel (39/100). Nærmeste barneskole er Stamnes skule (anslått etter avstand).

57poeng av 100, standardvekter
nr. 1av 3 områder i Vaksdal
13 614kr/m², alle boliger
578innbyggere
Åpne Stamnes i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Stamnes og nabolagene rundt
Kartet: Stamnes og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Vaksdal. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Vaksdal
Standardvekter57 / 100nr. 1 av 3
Barnefamilie55 / 100nr. 1 av 3
Pendler57 / 100nr. 2 av 3
Naturelsker59 / 100nr. 1 av 3
Førstegangskjøper62 / 100nr. 1 av 3
Balansert61 / 100nr. 2 av 3

Skoler

BarneskoleStamnes skule
Eksingedalen skule
UngdomsskoleDale skule (44/100, nr. 1 av 1)
Eksingedalen skule
Videregående (nærmeste tre)Osterøy vidaregåande skule (55/100, nr. 4 av 9)
Voss vidaregåande skule (66/100, nr. 2 av 9)
Voss gymnas (36/100, nr. 7 av 9)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Vaksdal. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 51/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)7,9 elever/lærer12,7 elever/lærer−37 %
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)6,3 elever/lærer13,6 elever/lærer−54 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)92,7 %93,1 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)15 elever122 elever−88 %
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,3 skalapoeng47,3 skalapoenglik i kommunen
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,8 skalapoeng51,8 skalapoenglik i kommunen
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)43,5 poeng43,5 poenglik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,903,90lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,503,50lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,103,10lik i kommunen
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,703,70lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,0 elever/lærer16,9 elever/lærer−17 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)93,3 %91,2 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)167 elever215 elever−22 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,62 karakter3,52 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)90,2 %86,4 %+4 %
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)4,5 %5,4 %−17 %
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,164,13≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,164,12≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,873,85≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,603,55≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,86≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)10,1 %10,1 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)21 607 m16 128 m+34 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)221 elever314 elever−30 %
Boligpriser · 73/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)13 614 kr/m²17 727 kr/m²−23 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)22 343 kr/m²23 055 kr/m²−3 %
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)13 184 kr/m²17 013 kr/m²−23 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)-6,6 %-6,6 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)24 salg/år24 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 642 kr/år15 642 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)4 593 kr/år4 593 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 44/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)19 234 m14 231 m+35 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)12 074 m2 614 m+362 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 linjer6 linjer+14 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)5,3 avg/time4,5 avg/time+19 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)13 571 m7 640 m+78 %
Familie og trivsel · 39/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)6,9 %14,1 %−51 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk1 stk−70 %
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,6 barn/ansatt4,9 barn/ansatt−6 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)34,1 %28,7 %+19 %
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)63,4 %63,4 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)30,4 %30,4 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)47,3 %47,3 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)4,5 %4,5 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)0,00 per 10 0000,00 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)9 414 m2 034 m+363 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)19 981 m15 764 m+27 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)6 136 m1 647 m+273 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 623 m1 205 m+201 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)94 %91 %+3 %
Trygghet · 94/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)89,3 %89,3 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)34,9 per 100034,9 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)3,4 per 10003,4 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)3,9 per 10003,9 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,4 per 10002,4 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−65 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykkerlik i kommunen
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 124 100 kr1 124 100 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)11,5 %11,5 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)75,3 %75,3 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)65,9 %65,9 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)8,1 %8,1 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,40 P90/P102,40 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)87,1 %87,1 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)8,3 %8,3 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)16,7 %16,7 %lik i kommunen
Natur og tur · 56/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 543 m1 496 m+3 %
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)5,1 km4,3 km+21 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)0,2 km0,1 km+104 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)141 m123 m+15 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)37 m41 m−10 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)157 m249 m−37 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)12 496 m6 722 m+86 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk1 stk−89 %
Miljø og risiko · 70/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorStamnesSnitt VaksdalAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)5 % av rute23 % av rute−78 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)0 % av rute22 % av rute−100 %
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)2,5 µg/m³2,5 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)2 754 mm/år2 887 mm/år−5 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,7 °C14,3 °C−4 %
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-1,2 °C0,4 °C−376 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)5,3 °C6,5 °C−18 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)19 % av rute13 % av rute+45 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)85 % av rute88 % av rute−4 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,03 1–42,57 1–4−21 %
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rutelik i kommunen

Spørsmål og svar om Stamnes

Hvor mange bor i Stamnes?

578 innbyggere, fordelt på 128 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Vaksdal 3 873.

Hva koster bolig i Stamnes?

Rundt 13 614 kr/m² for alle boligtyper, mot 17 727 kr/m² i snitt for Vaksdal.

Hvilken skole hører Stamnes til?

Barneskole Stamnes skule; ungdomsskole Dale skule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.