← Flyttekart
Flyttekart › Voss › Raundalen

Bo i Raundalen · Voss

Raundalen er et område i Voss med 687 innbyggere fordelt på 91 ruter à 250 meter. Kvadratmeterprisen er 28 793 kr/m², 19 % under snittet i Voss (beregnet nivå: kommunens salgspriser fordelt på grunnkretser med SSBs boligverdimodell). Med standardvektene er Raundalen nr. 2 av 10 områder i Voss. Sterkest står trygghet (100/100), svakest skolekvalitet (38/100). Nærmeste barneskole er Bjørgum skule (anslått etter avstand).

55poeng av 100, standardvekter
nr. 2av 10 områder i Voss
28 793kr/m², alle boliger
687innbyggere
Åpne Raundalen i hele Flyttekart →
🗺️ Kartet: Raundalen og nabolagene rundt
Kartet: Raundalen og nabolagene rundt – dra i vektene, trykk på en rute for detaljer.

Poeng etter profil

Poeng 0–100 der 100 er best, rangert innenfor Voss. Profilene vekter dimensjonene ulikt; i kartet setter du vektene selv.

ProfilPoengRang i Voss
Standardvekter55 / 100nr. 2 av 10
Barnefamilie54 / 100nr. 5 av 10
Pendler57 / 100nr. 5 av 10
Naturelsker57 / 100nr. 4 av 10
Førstegangskjøper54 / 100nr. 3 av 10
Balansert63 / 100nr. 1 av 10

Skoler

BarneskoleBjørgum skule (34/100, nr. 7 av 9)
Palmafossen skule (36/100, nr. 6 av 9)
Skulestad skule (22/100, nr. 9 av 9)
UngdomsskoleVoss ungdomsskule (30/100, nr. 3 av 3)
Skulane Fellesfunksjonar
Vossestrand barne- og ungdomsskule (70/100, nr. 1 av 3)
Videregående (nærmeste tre)Voss vidaregåande skule (51/100, nr. 3 av 4)
Voss gymnas (49/100, nr. 4 av 4)
Skoletilhørighet er anslått etter avstand – kommunen publiserer ikke inntaksområder som åpne data.

Tallene bak

Verdien i området (befolkningsvektet snitt av rutene) mot snittet i Voss. Grønt betyr bedre enn snittet i den retningen som teller i poengsummen.

Skolekvalitet · 38/100
Barneskolen og ungdomsskolen adressen sogner til (nærskole).
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Skolebidrag 1.–4. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-1,3 poeng-0,2 poeng−407 %
Skolebidrag 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2020–2025)-0,5 poeng-0,4 poeng−18 %
Nasjonale prøver 5. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)48,8 skalapoeng49,8 skalapoeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,034,03≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,234,30≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,77≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,393,43≈ snittet
Elevundersøkelsen 5.–7.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,80≈ snittet
Andel mobbet 5.–7. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)22,7 %17,0 %+34 %
Lærertetthet 1.–4.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)14,2 elever/lærer13,8 elever/lærer≈ snittet
Lærertetthet 5.–7.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)15,3 elever/lærer15,9 elever/lærer−4 %
Barneskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)96,7 %95,5 %≈ snittet
Barneskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)157 elever159 elever≈ snittet
Nasjonale prøver 8. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)47,2 skalapoeng48,0 skalapoeng≈ snittet
Nasjonale prøver 9. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)51,9 skalapoeng52,2 skalapoeng≈ snittet
GrunnskolepoengiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)40,5 poeng41,2 poeng≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,973,94≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,933,90≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,723,77≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,213,18≈ snittet
Elevundersøkelsen 8.–10.: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,623,63≈ snittet
Andel mobbet 8.–10. trinniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)11,6 %11,6 %lik i kommunen
Lærertetthet 8.–10.iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)18,9 elever/lærer17,1 elever/lærer+10 %
Ungdomsskole: Undervisning av kvalifiserte lærereiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2026)99,3 %97,6 %≈ snittet
Ungdomsskole: Antall eleveriKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)549 elever340 elever+61 %
Skriftlig eksamen, fellesfagiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,44 karakter3,45 karakter≈ snittet
Normal progresjon fra Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)88,2 %88,2 %≈ snittet
Andel sluttet i løpet av skoleåretiKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2021–2025)3,9 %3,9 %≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: TrivseliKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,224,22≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: Støtte fra læreriKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,284,28≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MestringiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,913,91≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: MotivasjoniKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)3,663,66≈ snittet
Elevundersøkelsen Vg1: LæringskulturiKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)4,084,08≈ snittet
Andel mobbet Vg1iKilde: Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen (2021–2026)5,5 %5,5 %≈ snittet
Avstand til nærmeste videregåendeiKilde: Nasjonalt skoleregister (Udir) (2026)7 066 m5 413 m+31 %
Videregående: Antall eleveriKilde: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen (2025–26)458 elever458 elever≈ snittet
Boligpriser · 48/100
Omsetningspriser, femårs gjennomsnitt, og kommunale boutgifter (gebyrer og eiendomsskatt).
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Kvadratmeterpris, alle boligeriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)28 793 kr/m²35 413 kr/m²−19 %
Kvadratmeterpris, leiligheteriKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)51 250 kr/m²50 493 kr/m²≈ snittet
Kvadratmeterpris, småhusiKilde: SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken (2020–2025)23 219 kr/m²27 177 kr/m²−15 %
Prisvekst siste fem åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)29,0 %29,0 %lik i kommunen
Antall salg per åriKilde: SSB tabell 06035 (2020–2025)89 salg/år89 salg/årlik i kommunen
Kommunale gebyrer for boligiKilde: SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig) (2026)15 001 kr/år15 001 kr/årlik i kommunen
Eiendomsskatt på boligiKilde: SSB tabell 14674 (eiendomsskatt) (2025–2026)6 638 kr/år6 638 kr/årlik i kommunen
Reise og kollektiv · 63/100
Nærhet til kollektivknutepunkt, tog og T-bane, hvor mange linjer og avganger som finnes i nærheten, og avstand til sentrum.
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Avstand til holdeplass med minst 4 avganger/timeiKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)6 970 m4 748 m+47 %
Avstand til togstasjoniKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)1 043 m3 783 m−72 %
Antall linjer innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)7 linjer22 linjer−69 %
Avganger per time innen 800 miKilde: Entur, nasjonal rutedata (2026)4,8 avg/time14,5 avg/time−67 %
Avstand til sentrumiKilde: SSB, sentrumssoner 2025 (2025)6 789 m4 862 m+40 %
Familie og trivsel · 62/100
Barnefamilier, barnehager, fastlegedekning, hvordan ungdom og voksne har det, lekeplasser, boligtyper.
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Andel barn 0–14 åriKilde: Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå (2025)20,8 %16,7 %+24 %
Barnehager innen 1 kmiKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2026)0 stk1 stk−77 %
Foreldretilfredshet i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)4,504,57≈ snittet
Barn per ansatt i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)5,2 barn/ansatt5,6 barn/ansatt−8 %
Andel barnehagelærere i nærmeste barnehageriKilde: Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL) (2025)31,7 %41,2 %−23 %
Ungdom som trives på skoleniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)77,8 %77,8 %lik i kommunen
Ungdom fornøyd med lokalmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)70,8 %70,8 %lik i kommunen
Ungdom plaget av ensomhetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)24,6 %24,6 %lik i kommunen
Ungdom med høy livskvalitetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)47,4 %47,4 %lik i kommunen
Innbyggere på fastlegeliste uten legeiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)8,1 %8,1 %lik i kommunen
Åpne fastlegelister per 10 000 innbyggereiKilde: SSB tabell 12005 (fastlegelister og fastlegekonsultasjoner) (2025)1,20 per 10 0001,20 per 10 000lik i kommunen
Avstand til lekeplassiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)2 381 m2 614 m−9 %
Avstand til parkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)7 324 m3 473 m+111 %
Avstand til idrettsanleggiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)3 001 m1 316 m+128 %
Avstand til dagligvareiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)6 346 m2 568 m+147 %
Andel småhusiKilde: Kartverket, Matrikkelen – bygningspunkt (2026)100 %85 %+18 %
Trygghet · 100/100
Anmeldte lovbrudd, vold, tyveri og ordensforstyrrelser per kommune (bydel i Oslo), trafikkulykker i nærheten, og hvor trygge ungdom og voksne føler seg i nærmiljøet.
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Ungdom som føler seg trygge i nærmiljøetiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata) (2021–2025)88,1 %88,1 %lik i kommunen
Anmeldte lovbrudd per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)37,4 per 100037,4 per 1000lik i kommunen
Vold og mishandling per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2024–2025)5,2 per 10005,2 per 1000lik i kommunen
Eiendomstyveri per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)9,2 per 10009,2 per 1000lik i kommunen
Ordens- og integritetskrenkelser per 1000iKilde: SSB tabell 08487 (anmeldte lovbrudd) / Oslo statistikkbanken KRI003 (2020–2025)2,7 per 10002,7 per 1000lik i kommunen
Trafikkulykker innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker1 ulykker−100 %
Ulykker med fotgjengere og syklister innen 500 miKilde: Statens vegvesen, NVDB Trafikkulykker (via Geonorge) (2021–2025)0 ulykker0 ulykker−100 %
Levekår
Sosioøkonomisk status i området: inntekt, utdanning, sysselsetting, lavinntekt, boforhold.
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Inntekt, par med barniKilde: SSB tabell 06944 (2024)1 117 100 kr1 117 100 krlik i kommunen
Andel med lavinntektiKilde: SSB tabell 06947 (2024)8,8 %8,8 %lik i kommunen
Andel med videregående eller høyere utdanningiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)83,2 %83,2 %lik i kommunen
Sysselsettingsandel 15–74 åriKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)72,3 %72,3 %lik i kommunen
Barn i vedvarende lavinntektiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2022–2024)7,8 %7,8 %lik i kommunen
Inntektsulikhet (P90/P10)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)2,50 P90/P102,50 P90/P10lik i kommunen
Andel som eier boligeniKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)81,8 %81,8 %lik i kommunen
Andel som bor trangtiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2024)7,0 %7,0 %lik i kommunen
Barn av enslige forsørgereiKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (SSB-registre) (2020–2022)13,2 %13,2 %lik i kommunen
Natur og tur · 56/100
Merkede stier, skiløyper, friluftsområder, skog, vann og kyst.
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
Avstand til merket stiiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)1 650 m1 613 m≈ snittet
Merkede stier innen 2 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)2,6 km3,1 km−19 %
Skiløyper innen 3 kmiKilde: Kartverket, Turrutebasen (2026)3,0 km10,3 km−71 %
Avstand til verdsatt friluftsområdeiKilde: Miljødirektoratet, kartlagte friluftslivsområder (2026)375 m434 m−14 %
Avstand til skog og utmarkiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)32 m112 m−72 %
Avstand til vann eller sjøiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)560 m385 m+45 %
Avstand til badeplass/strandiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)9 070 m4 653 m+95 %
Turisthytter innen 10 kmiKilde: OpenStreetMap-bidragsytere (2026)0 stk0 stk−99 %
Miljø og risiko · 73/100
Vei- og jernbanestøy, luftforurensning, flom-, skred- og kvikkleirefare, radon, nedbør og temperatur.
IndikatorRaundalenSnitt VossAvvik
VeitrafikkstøyiKilde: Statens vegvesen, strategisk støykartlegging og støyvarselkart (2019–2022)8 % av rute23 % av rute−65 %
JernbanestøyiKilde: Bane NOR, støysoner for jernbanenettet (via Geonorge) (2025)9 % av rute9 % av rute≈ snittet
Luftforurensning (svevestøv PM2,5)iKilde: Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (luftforurensning, Miljødirektoratet/MET) (2020–2024)3,0 µg/m³3,0 µg/m³lik i kommunen
ÅrsnedbøriKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)1 648 mm/år1 586 mm/år+4 %
JulitemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)13,9 °C14,9 °C−7 %
JanuartemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)-3,0 °C-2,2 °C−35 %
ÅrsmiddeltemperaturiKilde: Meteorologisk institutt / Norsk klimaservicesenter, klimanormaler 1991–2020 (1 km) (1991–2020)4,5 °C5,5 °C−18 %
FlomfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)7 % av rute23 % av rute−71 %
SkredfareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)43 % av rute53 % av rute−18 %
RadonaktsomhetiKilde: NGU og DSA, nasjonalt aktsomhetskart for radon (2026) (2026)2,99 1–42,91 1–4≈ snittet
KvikkleirefareiKilde: NVE, faresoner og aktsomhetskart (via Geonorge) (2026)0 % av rute0 % av rute−100 %

Spørsmål og svar om Raundalen

Hvor mange bor i Raundalen?

687 innbyggere, fordelt på 91 ruter à 250 meter (SSBs befolkning på rutenett), hele Voss 16 415.

Hva koster bolig i Raundalen?

Rundt 28 793 kr/m² for alle boligtyper, mot 35 413 kr/m² i snitt for Voss.

Hvilken skole hører Raundalen til?

Barneskole Bjørgum skule; ungdomsskole Voss ungdomsskule (anslått etter avstand).

Områder i nærheten

Kilder: Utdanningsdirektoratet, statistikkportalen; Utdanningsdirektoratet, Elevundersøkelsen; Nasjonalt skoleregister (Udir); SSB tabell 06035 (salg per kommune) og 14737 (boligverdimodell per grunnkrets); Oslo kommune, Statistikkbanken; Oslo kommune, Statistikkbanken (Boligmappa); SSB tabell 06035; SSB tabell 12842 (kommunale gebyrer knyttet til bolig); SSB tabell 14674 (eiendomsskatt); Entur, nasjonal rutedata; SSB, sentrumssoner 2025; Kartverket/SSB, Befolkning på grunnkretsnivå; Oslo kommune, Statistikkbanken; Utdanningsdirektoratet, barnehagefakta.no (Foreldreundersøkelsen, BASIL); Folkehelseinstituttet, Folkehelsestatistikk (Ungdata). Lisenser NLOD, CC BY 4.0 og ODbL – se Om-siden.

Ingen garanti. Tallene er åpne offentlige data fra tredjeparter, gjengitt slik de er og sammenstilt automatisk fra mange databaser. Vi garanterer ikke at de er fullstendige, oppdaterte eller korrekte, og poengsummene er bare et hjelpemiddel etter valgte vekter, ikke en vurdering av enkeltboliger eller et råd om kjøp eller flytting. Kontroller alltid tallene hos kilden før du tar beslutninger. Bruk skjer på eget ansvar – se vilkårene.